Pożar garażu w Bronowicach

W dniu 09.12.2020 r. około godziny 16:05 dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Strzelcach Kraj. otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku gospodarczego w miejscowości Bronowice.

Na miejsce zdarzenia skierowano zastępy straży pożarnych z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Strzelcach Kraj. oraz jednostek OSP z Bronowic, Lipich Gór, Bobrówka oraz Zwierzyna.

Jako pierwsze na miejsce działań, dotarły zastępy z JRG PSP w Strzelcach Kraj. Na miejscu okazało się, że cały budynek garażu stoi w ogniu. Strażacy zabezpieczyli teren działań i przystąpili do gaszenia obiektu, zachowując bezpieczną odległość w związku z podejrzeniem obecności butli z gazem wewnątrz palącego się budynku. Po kilku minutach działań wewnątrz budynku doszło do eksplozji. Dzięki wdrożonym środkom bezpieczeństwa żaden strażak ani inne osoby nie odniosły obrażeń w wyniku tego zdarzenia. Po ugaszeniu płomieni strażacy przeszukali kompletnie spalone wnętrze budynku. W trakcie przeszukania natrafili na butlę z acetylenem z uszkodzonym zaworem, z której ulatniał się niebezpieczny gaz. Butla została przemieszczona w miejsce bezpieczne, gdzie strażacy schłodzili jej płaszcz i monitorowali wyciek palnego gazu. Dodatkowo wewnątrz budynku strażacy zlokalizowali beczkę z olejem opałowym oraz butlę turystyczną na gaz propan-butan z rozerwanym płaszczem.

W zdarzeniu ucierpiały dwie osoby, którym strażacy udzielili na miejscu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Właściciel budynku, próbując ratować z pożaru pojazdy zaparkowane w garażu doznał silnych poparzeń znacznej powierzchni ciała, po zaopatrzeniu poparzeń opatrunkami hydrożelowymi został przekazany zespołowi ratownictwa medycznego wezwanemu na miejsce przez Kierującego działaniami strażaka.

W pożarze całkowitemu zniszczeniu uległ budynek garażu wraz z wyposażeniem oraz przechowywanym wewnątrz sprzętem. W działaniach udział brało 6 zastępów straży pożarnych, oficer operacyjny Komendanta powiatowego PSP, zespół ratownictwa medycznego, Policja oraz pogotowie energetyczne.