Duży pożar zboża koło Chomętowa

W dniu 26.07.2019r. około godz. 14.00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Strzelcach Kraj. wpłynęło zgłoszenie o pożarze ścierniska w okolicach Chomętowa. W momencie dotarcia pierwszych jednostek pożar obejmował już kilkanaście hektarów ściernisk oraz zboża na pniu i bardzo szybko rozprzestrzeniał się, wysokość płomieni sięgała 5 metrów. Ściana ognia pchana silnymi podmuchami wiatru dotarła do pobliskiego lasu. Natychmiastowa reakcja obecnych na miejscu strażaków, którzy skierowali w to miejsce większość zastępów biorących udział w działaniach, pozwoliła na zatrzymanie czoła pożaru. Ogień zdołał wedrzeć się na kilkadziesiąt metrów w głąb lasu zanim został zatrzymany. Rozmiar zdarzenia wymusił podział terenu działań na dwa odcinki bojowe: odcinek leśny, oraz odcinek polny – każdy z odcinków miał swojego dowódcę i konkretne zadania do wykonania – podział taki znacznie usprawnia działania na dużym obszarze z udziałem wielu jednostek.
W działaniach gaśniczych udział brało 13 wozów gaśniczych, 3 samoloty gaśnicze, samochód patrolowo-gaśniczy Nadleśnictwa Strzelce Krajeńskie oraz samochód operacyjny. Wsparcia udzielili nam strażacy z powiatu Choszczeńskiego – zarówno jednostki PSP z Choszczna jak też OSP z Krzęcina i Bierzwnika. Z terenu naszego powiatu w działaniach udział brały zastępy z JRG PSP Strzelce Krajeńskie, OSP Dobiegniew, OSP Mierzęcin, OSP Bronowice, OSP Ogardy.
Ostatecznie spłonęło 15 hektarów zboża na pniu, 25 hektarów ściernisk oraz 60 arów lasu. Dym unoszący się nad pożarem widoczny był z kilkudziesięciu kilometrów. Tego dnia mniejsze pożary upraw wybuchały jeszcze dwa razy, w okolicach Machar i Lubicza, lecz te zostały szybko opanowane.
Apelujemy o zachowanie szczególnych środków ostrożności podczas zbioru płodów rolnych w obecnych warunkach suszy i wysokich temperatur. Już jedna iskra może zapoczątkować duży i trudny do opanowania pożar. Warto wyposażać się w gaśnice i tłumice podczas żniw. Wskazanym jest także trzymać w pogotowiu pług mogący szybko oborać miejsce powstania pożaru – jak pokazuje doświadczenie, jest to często bardzo skuteczny sposób walki z pożarami upraw.