Ćwiczenia na lodzie

Właśnie zaczynają się ferie zimowe. Niejednokrotnie chwila nieuwagi i bezmyślności przy wchodzeniu na lód kończy się tragicznie. Jak się wtedy zachować, co zrobić – tego można było się nauczyć na pokazach i ćwiczeniach z zakresu ratownictwa lodowego, prowadzonego przez strażaków z Państwowej Straży Pożarnej nad jeziorem Górnym w Strzelcach.

Pokazy i ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego odbyły się w dniach 7 do 9 lutego nad jeziorem Górnym w Strzelcach tuż przed rozpoczynającym się sezonem ferii zimowych w naszym województwie. Do udziału w pokazach w formie widzów zaproszeni zostali uczniowie strzeleckich szkół.

Ćwiczono na kruchym łamiącym się lodzie a wiec warunkach kiedy najczęściej dochodzi do tragicznych sytuacji załamania pokrywy lodowej.

Przedsięwzięcia miało na celu przypomnienie dzieciom i młodzieży zasad bezpiecznego zachowania na lodzie oraz spędzania wolnego czasu w okresie zimy i ferii zimowych.

Strażacy demonstrowali techniki oraz optymalne sposoby zachowania się, gdy dojdzie do załamania się pokrywy lodowej i wpadnięcia do wody. Pokazywano również różne sposoby ratownicze wydobycia poszkodowanej osoby korzystając z liny ratowniczej, bosaka, deski ortopedycznej, drabiny nasadkowej oraz sań lodowych.

Strażacy apelują o rozwagę podczas wypoczynku w okresie zimowym. Apel skierowany jest również do wędkarzy wchodzących na lód.

autor: Górniak T.